niedziela, 18 grudnia 2016

Szyjemy Pinokia z wzoru Tilda pattern

   

     "Niektóre kłamstwa mają krótkie nogi , a inne -długie nosy.
   Sądzę że właśnie tak jest w twoim przypadku.Im więcej kłamiesz , tym twój nos staje się dłuższy."


                                                                          Carla Collodiego "Pinokio"


     Oj ,zna  tego chłopczyka  zapewne każdy , możemy sprawić że czytanie bajki  będzie  przyjemniejsze -w asyście nowego  przyjaciela  Pinokia :)Zaczynamy od wykroju  , podam adres strony z której wykorzystałam szablon do szycia.   
1. Dokładnie przerysowujemy wzór na tkaninie.

Mamy tu kilka możliwości  niektóre części wykroju np nóżki można wykonać zszywając najpierw tkaninę a dopiero później wyrysowując na zszytej już  tkaninie podwójnej  wzór.

 Ja osobiście do zaoszczędzenia tkaniny wycinam  nieduże kawałki materiału  np kwadraty itp  na potrzebne elementy , zszywam każdą część z osobna przykładam do  siebię i dopiero rysuje wzór.

Pamiętajmy nie wycinamy wykroju  przed zszyciem !
   Dzięki temu nie ucieknie nam tkanina i mamy solidniejsze wykończenia praca nam się nie popruje.

Na zdjęciu poniżej już wycięte Początkowo były to dwa kawałki zszytej tkaniny beżowej i czerwonej musimy mieć dolną i górną część przyłożoną razem  tak aby początek   czerwonej tkaniny był w tym samym miejscu, rysujemy wzór i szyjemy na końcu wycinamy.
Uwaga , wycinając musimy w miejscach zaokrąglonych nacinać  na brzegach  tkaninę wówczas po wywinięciu  będziemy mieć ładne kształty.

Jeśli chcemy by nasz Pinokio miał ruchome stawy musimy przed wypchaniem naciąć miejsca w których znajdą się guziki, pamiętajmy by nie pomylić stron musimy posiadać lewą i prawą nóżkę 
 czy  rączkę. Nacięcia nie mogą być za duże  guzik powinien ciasno wchodzić.
Kolejną ważna rzeczą przed wypchaniem jest narysowanie kształtu włosów.
Przykładamy na wywiniętą główkę szablon na którym mamy zarys włosów i nakłuwamy szpilkami linie  . Teraz wystarczy połączyć ołówkiem dziurki i możemy wypełnić kontur farbką lub mazkiem do tkanin.


Wypychając nogi musimy w oznaczonym miejscu na wykroju zrobić przeszycie , dzięki temu noga będzie się zginać , po tej czynności dopełniamy resztę .
Tułów zszywamy po wypełnieniu.Polecam do wypychania użyć długiego pędzla
Na  końcu mocujemy nóżki i rączki  do nacięć wkładamy guziczki pościelowe :) tani i sprawdzony sposób .  Uwaga należy je dokładnie obszyć ręcznie  żeby przy pociągnięciu przez dziecko nie wypadły 
Przystępujemy do szycia spodenek.

Rysujemy wzór i wycinamy. Pamiętajmy że jest to tkanina złożona na pół i szycie mamy tylko z jednej strony  z drugiej jest zgięciePonieważ ja mam  dzianinę  nie obrzucam tkaniny przy bawełnie radzę to   zrobić.

Rozkładamy wykrój  wykańczamy dół   spodenek wywijając nogawkę  , zszywamy razem górną część (  Tą krótszą  z naszą wywinięta nogawką ,dolną zostawiamy)Dopiero teraz zszywamy spodenki w kroku, w tym miejscu wykonujemy również delikatne nacięcie żeby spodenki się ładnie układały i nie naciągał , ponieważ górą spodenki są przyszyte ręcznie nie wykańczamy ich tylko podwijamy. Pamiętajmy aby zaprasować szwy.Szelki wykonujemy wycinając paseczki , można zszyć tkaninę i wywinąć lub podwinąć  je  ręcznie .

Zostaje nam tylko przyszycie guziczków i doszycie szelek.

Myślę że czapeczki  nie muszę szczegółowo opisywać gdyż 
 jest  to tylko zszyty wykrój , wywinięty otok musimy uformować i przeszyć ręcznie.
Bardzo fajne są dla czapeczek dzianiny.
Serce wypychamy i doszywamy do spodenek

Głowę wykańczamy przeszywając ją fastrygą . 


 Oczy najlepiej  wykonać lakierem do paznokci (jest gęstszy od farbki) lub farbką do tkanin . Maczamy w niej główkę od szpilki i odbijamy oczko. Tu raczej nie ma miejsca na błąd jeśli odbijemy krzywo  nie uda man się tego poprawić.Bardzo  czasochłonne ..... na pewno ale efekt  końcowy całkiem całkiem...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz